آموزش

باتری قلمی شارژی چیست؟

باتری قلمی شارژی چیست؟

باتری قلمی شارژی از باتری بسیار کاربرد به شمار می روند که امروزه افراد زیادی در زندگی روزمره خود در صورت نیاز از آن استفاده می کنند. شاید قیمت بالاتری در مقایسه با دیگر انواع باتری ها داشته باشد، اما طول عمر و به صرفه بودن آن باعث تمایز آن از دیگر باتری ها می شود. با کیتولت همراه باشید.

با پیشرفت تکنولوژی باتری قلمی شارژی هم روی کار آمد. شارژر باتری قلمی شارژی در دو مدل وجود دارد که می توان از جمله آن ها به هوشمند بودن و مدل غیر هوشمند بودن اشاره کرد. باتری های قلمی در گذشته در ابعاد مختلفی تولید می شدند و برای آن استاندارد درستی در نظر گرفته نمی شد. تا اینکه سازمان استاندارد آمریکا در سال 1907 اندازه های استانداردی را برای باتری قلمی تعریف نمود که در امروزه در بازار در دسترس عموم قرار دارد.

باتری نیم قلم هم نوع دیگری از باتری محسوب می شود که در مقایسه با باتری قلمی شارژی می توان گفت ابعاد کوچکتری دارد و ابعاد کوچکتر باعث شده از ظرفیت کمتری هم برخوردار باشد. از باتری نیم قلم برای دستگاه هایی که فضای کمتری دارند، استفاده می کنند. این گونه باتری از قابلیت شارژ چندین و چند باره برخوردار است و شاید قیمت بالایی داشته باشد. اما از آنجایی که امکان شارژ باتری برای کاربر چند بار وجود دارد، می تواند یکی از پیشنهادهای بهینه و اقتصادی به شمار رود.

شارژ باتری قلمی شارژی چند مدل دارد؟

عرضه شارژ باتری قلمی شارژی در دو مدل هوشمند و غیر هوشمند به بازار عرضه می گردد. عملکرد مدل هوشمند آن به گونه ای می باشد که امکان جای دادن هر نوع باتری ای بدون ایجاد اختلال داخل آن فراهم است. از آنجایی که هر باتری به صورت جداگانه امکان شارژ شدن را دارد، بعد از شارژ شدن آن به طور کامل، شارژر به صورت خودکار متوقف می شود.

در مقابل شارژر باتری غیر هوشمند عملکرد متفاوتی دارد و شارژ شدن همه باتری های به صورت همزمان امکان پذیر است. پس فرد باید باتری های شبیه به هم را انتخاب کند و برای شارژ درون دستگاه قرار دهد تا همه آن ها در یک زمان مشخص کاملا شارژ شوند. در ضمن این مدل شارژ خود به خود بعد از شارژ متوقف نمی شود و نیاز است زمان شارژ هر باتری را از قبل حساب کنید و در زمان درست آن ها را از شارژر جدا کنید.

ساختار انواع مختلف باتری قلمی شارژی از چه جنسی می باشد؟

لیتیون یون

نیکل کادمیوم

آلکالاین

نیکل متال هیدرید

پلیمر لیتیوم

باتری قلمی شارژی چیست؟برای انتخاب باتری قلمی شارژی می توانید این موارد را در نظر بگیرید، فقط توجه داشته باشید که باتری با ساختار آلکالاین و لیتیوم تنها در مدل های غیر قابل شارژ وجود دارند و اگر باتری شارژی می خواهید در هنگام خرید باید به آن اشاره کنید.

قیمت باتری قلمی شارژی به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت باتری قلمی شارژی مانند دیگر محصولات تحت تاثیر عوامل مختلفی می باشد که از جمله آن ها می توان به تکنولوژی ساخت باتری، نوع باتری، ظرفیت و دیگر عوامل اشاره کرد. فروش باتری های شارژی قلمی به صورت جفتی یا چهارتایی امکان پذیر است که هرکدام با بسته بندی های متفاوتی ارائه می شوند. میانگین قیمت هر جفت باتری بین پانزده تا پنجاه هزار تومان می باشد.

البته قیمت شارژر باتری های قلمی هم به عوامل مختلفی از جمله نوع باتری ها و تنوع ظرفیت بستگی دارد که حدود آن بین 40 تا 400 هزار تومان می باشد.

همچنین قبل از خرید آن به برند و مدل های مختلف توجه کنید و تحقیقات لازم را در مورد آن انجام دهید تا بتوانید مناسب ترین برند را انتخاب کنید. توجه به ظرفیت باتری از نکات ضروری می باشد و اگر می خواهید باتری ها طول عمر بیشتری داشته باشند، سعی کنید برند باتری و شارژر مورد نظر یکی باشد.

ظرفیت باتری در واقع به انرژی قابل ذخیره در باتری گفته می شود که واحد آن میلی آمپر ساعت است که بین 1000 تا 3000 میلی آمپر می باشد و با توجه به نیاز خود می توانید آن را تهیه کنید.